اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی انتشار مقاله
•    نشریه مهندسی گاز ایران از اصول و قوانین کمیتهٔ بین‌المللی اخلاق نشر (COPE) پیروی می‌کند و اصول اخلاقی انتشار مقالات در این نشریه بر اساس قوانین این کمیته تنظیم‌شده است و در صورت بروز مشکل بر اساس این قوانین رفتار خواهد شد و برای اطلاعات بیشتر دربارهٔ اصول اخلاقی انتشار مقالات علمی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

  https://publicationethics.org/oversight 

برخی از مهم‌ترین اصول اخلاقی نشریه عبارت است از:

 1. مقالات باید حاصل مطالعات، تجربه‌ها و پژوهش‌های نویسنده یا نویسندگان باشد.
 2. نویسندگان مقالات را به‌صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده کنند و روش و رویکرد خود را ذکر و داده‌ها را به‌صورت صحیح گزارش کنند.
 3. نویسندگان با ذکر نویسنده مسئول و همکاران و نیز ارجاع دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله را رعایت کنند (باید توجه داشته باشید، که ارجاعات مستقیم را داخل «» قرار داده و هرگونه ارجاع غیرمستقیم و یا برداشت از کار علمی سایرین با ذکر دقیق منبع انجام گیرد).
 4. نویسندگان از ابراز موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه‌ای و شخصی، نژادی و مذهبی و دادن اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری کنند.
 5. از نویسنده درخواست می‌شود در صورت نیاز داده‌های خام، مصاحبه‌ها و یا پرسشنامه‌ها و سایر ابزار به‌کاررفته در تحقیق را ارائه و معرفی نماید.
 6. ارائه هم‌زمان یک مقاله به چند نشریه و یا ارائه مقالات منتشرشده و یا پذیرش‌شده به سایر نشریات خلاف COPE است. در صورت مشاهده تخلف، سرقت علمی محسوب شده و به وزارت علوم گزارش خواهد شد.
  •    همچنین نشریه مهندسی گاز ایران با دسترسی آزاد برای عموم و در انتشار مقالات, تابع مجوز Creative Commons Attribution 4.0 است. 
   

 This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

 • قانون کپی‌رایت برای مقالات نشریه مهندسی گاز ایران محفوظ است. استفاده از اطلاعات مندرج در مقالات نشریه مهندسی گاز ایران با ذکر دقیق مآخذ بلامانع است. نویسندهٔ مقاله‌ای که مقاله‌اش در نشریه مهندسی گاز ایران منتشرشده است، به انتشار همان مقاله در نشریه دیگری مجاز نیست و حق پیگرد قانونی برای نشریه مهندسی گاز ایران محفوظ است. چنانچه نویسندهٔ مقالهٔ منتشرشده در نشریه مهندسی گاز ایران، مقاله‌اش را در یک کتاب مجموعه مقالات چاپ کند، باید مأخذ نشریه مهندسی گاز ایران را در آن ذکر کرده باشد؛ عدم ذکر مأخذ نشریه مهندسی گاز ایران، حق پیگرد را برای مدیریت نشریه محفوظ خواهد داشت.  
   
  این مطلب تحت عنوان "دستورالعمل رعایت اصول اخلاقی در نگارش مقالات و گزارش‌های علمی" در فایل اصول اخلاقی انتشار مقاله در لینک ذیل قابل دانلود است و مطالعه آن به همه دانش‌پژوهان قبل از تهیه و ارسال هرگونه گزارش علمی توصیه می‌شود.

     فایل اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی انتشار مقاله
چاپ و نشر مقالات پس از دریافت تعهدنامه تأییدشده توسط کلیه نویسنده مسئول مبنی بر اصالت اثر نویسندگان امکان‌پذیر است. لذا رعایت قوانین مربوط به سرقت ادبی - علمی به عهده نویسندگان است.  نویسندگان مقالات مسئول نوشته‌ها و نظرات خود هستند، آراء و نظریات آن‌ها لزوماً نظر مدیرمسئول، سردبیر و اعضای هیئت تحریریه مجله نیست.

 فرم تعارض منافع                   فرم تعهدنامه اخلاقی